Mobil Sitenizi Responsive Siteye Nasıl Taşırsınız?

Home/S.E.O./Mobil Sitenizi Responsive Siteye Nasıl Taşırsınız?

Mobil Sitenizi Responsive Siteye Nasıl Taşırsınız?

Responsive web tasarımına doğru ilerleyen yeni trend eski mobil sitelerin yeni yapıya taşınması ihtiyacını doğurdu. Birçok web yöneticisi, responsive web tasarımını kullanmak için “m-nokta URL’leri” olarak da bilinen ayrı mobil URL’lerden geçiş yapma konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Bu yazımızda, ayrı URL’lerden bir yanıt veren URL’ye, sitelerinize Google’ın arama sonuçlarında iyi performans gösterme şansını verecek şekilde nasıl taşınacağınıza ilişkin bazı öneriler paylaşacağız.

Responsive sitelere Googlebot’a uygun bir şekilde taşıma

responsive sitenizi hazırladıktan sonra, yeni URL’leriniz masaüstü sürümü için aynı kalacağından m. uzantılı eski URL’lerinizi masaüstü sürümündeki URL’lere taşımak gerekecektir.Bunun için yapmanız gereken tek şey, mobil URL’lerden responsive web URL’lerine 301 yönlendirmelerini yapılandırmaktır.

Şu adımları izleyerek taşımayı gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Responsive sitenizi hazırlayın
  2. Eski mobil URL’lerdeki yönlendirmeleri yanıtlanan sürümleri (yeni sayfalar) gösterecek şekilde yeniden yapılandırın. Bu yönlendirmelerin, her bir mobil URL’den yanıt URL’lerine ayrı ayrı, URL’ye dayalı olarak yapılması gerekir.
  3. Sitenizin sahip olabileceği, koşullu yeniden yönlendirmeler veya farklı bir HTTP üstbilgisi gibi herhangi bir mobil URL’ye özgü yapılandırmayı kaldırın.

Şu anda dinamik sunum kullanıyorsanız ve duyarlı tasarıma geçmek istiyorsanız, yönlendirmeleri eklemenize veya değiştirmenize gerek yoktur.

Neden responsive web tasarımına geçmelisiniz?

Responsive bir siteye geçmek bakım ve raporlamayı daha kolay hale getirmelidir. Artık tüm sayfalar için ayrı URL’leri yönetmek zorunda kalmamanın yanı sıra, uluslararasılaştırma için hreflang, hız için AMP, gelişmiş arama özellikleri için yapılandırılmış veriler ve daha pek çok uygulama ve teknolojiyi kullanmayı çok daha kolaylaştıracaktır.

2017-09-20T17:42:00+03:00 20 Eylül 2017|S.E.O.|0 Comments

Leave A Comment